از یکشنبه شب که خبر مرگ حجت الاسلام هاشمی روی خبرگزاریها رفت رویکرد های مختلفی از سوی افراد و جریانهاسیاسی به کار گرفته شد که بیشتر آنها خارج از عدالت و در موارد زیادی توام با قلو بود

باید دانست که هاشمی رفسنجانی فعالیت سیاسی خود را از سال ۱۳۴۰ آغاز کرد. او در دوران قبل از انقلاب، بسیار به امام نزدیک بود. هاشمی در دوران پیش از انقلاب و در طول نهضت امام خمینی (ره) به صورت یک عضو فعال و همیشه در صحنه حضور داشته است.

نمونه بارز حمایت ایشان از امام خمینی (ره)، حرکتی بود که ایشان به همراه دیگر علما در اعتراض به زندانی شدن امام انجام دادند. وی در زندانهای رژیم شاهنشاهی شکنجه ها دید.

هاشمی رفسنجانی پس از انقلاب اسلامی عناوین افتخاری متعددی را از مجامع علمی دنیا کسب کرده و دانشگاه تهران نیز عنوان دکترای افتخاری علوم سیاسی را به ایشان اهدا کرده است.

ولی متأسفانه در انتهای جنگ اختلاف نظرهایی با حضرت امام راحل(ره) داشت که بارزترین آنها قضیه مک فارلین و نوشیدن جام زهر صلح بود و نگاهی به مواضع و عملکرد هاشمی رفسنجانی و مواضع رهبری طی ۱۰ سال اخیر نشان میدهد همانطور که رهبرانقلاب گفتهاند هاشمی در سهزمینه « مسائل خارجی، نحوه اجرای عدالت و برخی مسائل فرهنگی» دیدگاههای متفاوتی دارد. او در سیاستخارجی معتقد به تنشزدایی –به معنای غربی و لیبرال کلمه و کوتاهآمدن در برابر دشمنان-، در مسائل اقتصادی معتقد به مدل توسعه غربی- که بهترین نمودش همان جمله معروف برخی باید زیر چرخهای توسعه له شوند است- و درزمینه مسائل فرهنگی معتقد به تسامح و تساهل لیبرالیستی است. در مقابل رهبرانقلاب در سیاستخارجی معتقد به پیگیری سیاستخارجی پویای معتقد بر اصول اساسی انقلاب و امام یعنی عزت، حکمت و مصلحت، در مسائل اقتصادی معتقد به پیشرفت همراه با عدالت، و درزمینه مسائل فرهنگی معتقد به عدم تسامح و تساهل و پایبندی و تأکید بر اصول اسلامی هستند.

البته اختلاف نظر امری طبیعی است ولی نباید به جبهه گیری بر ضد نظام و رهبری انجامد که متأسفانه با نگاهی به کدهای زیر این امر نیز مبرهن می شود

در بحث انتخابات ۸۸ از سه ماه قبل از انتخابات با طرح کمیته صیانت از آرا و همچنین نامه بدون سلام  در زمان فتنه به امام خامنه ای باعث شکل گیری فتنه شد

کد خدا خواندن دشمن اصلی ملت ایران یکی از دیگر موارد است و خاطراتی که هر از چندگاهی خبر ساز می شد و …

اگه دقیق تر به پیام شخصیتها نگاه کنیم برای ما نکاتی دارد که در شناخت واقعی افراد و اهداف آنها کمک می کند.

حسن روحانی در قسمتی از پیام خود تأکید می کند که:هاشمی هیچ‌گاه از جنگ نهراسید ولی همواره صلح را گرامی می‌داشت؛ هم فرمانده شجاع میدان‌های جهاد و شهادت بود و هم قهرمان مذاکره برای پایان جنگ. …… با انحراف از مسیر اعتدال اسلامی سر سازش نداشت و مصلحت نظام را از هر امری بالاتر می‌دانست.

این پیام به خوبی اغراض سیاسی رییس جمهور را در خود دارد

اما اگر بخواهیم به عدالت رفتار کنیم باید نگاه ما به پیام رهبر عظیم الشأن انقلاب باشد که در قسمتی تأکید دارند که:اختلاف نظرها و اجتهادهای متفاوت در برهه‌هایی از این دوران طولانی هرگز نتوانست پیوند رفاقتی را که سرآغاز آن در بین‌الحرمین کربلای معلی بود به کلی بگسلد و وسوسه‌ی خناسانی که در سال های اخیر باشدت و جدیت در پی بهره‌برداری از این تفاوت های نظری بودند، نتوانست در محبت شخصی عمیق او نسبت به این حقیر خلل وارد آورد.

1